Top projekty na Solana blockchaine v roku 2025

Pozri sa na najlepšie DeFi, NFT, hry, DAO a meme coiny na Solana blockchaine v roku 2025. Objav projekty s veľkým potenciálom na rast!

Top projekty na Solana blockchaine v roku 2025

Solana patrí medzi najhorúcejšie blockchain platformy súčasnosti – často označovaná za „Ethereum killer“ vďaka vysokému počtu transakcií a nízkym poplatkom. V roku 2025 oslavuje Solana piate výročie a na svojej siete spracúva vyše 100 miliónov transakcií denne pri približne 500-tisíc aktívnych peňaženkách. V praxi to znamená, že ekosystém Solana je mimoriadne živý a láka množstvo používateľov aj vývojárov. Pozornosť retail investorov si získala aj vďaka úspechom, ako je peňaženka Phantom, ktorá koncom roka 2024 dosiahla 2. miesto v rebríčku na Apple App Store v kategórii utilít​– obrovský úspech pre krypto aplikáciu.

Prečo je Solana v roku 2025 taká relevantná? Po turbulentnom období 2022–2023 (vrátane výpadkov siete či odchodu niektorých NFT projektov na iné chainy) Solana nabrala druhý dych. Lacné a rýchle transakcie zostávajú veľkým lákadlom pre DeFi protokoly, NFT kolekcie, blockchainové hry a ďalšie projekty, ktoré potrebujú škálovateľnosť. Navyše, v roku 2025 sa očakáva významný upgrade výkonu s názvom Firedancer – nový engine od Jump Crypto, ktorý by mohol ešte zvýšiť priepustnosť siete​. Solana sa tak pevne usadila medzi top layer-1 blockchainami a jej komunita neustále rastie.

V tomto článku sa pozrieme na top projekty na Solana blockchaine v roku 2025 – kombináciu etablovaných mien aj horúcich noviniek, ktoré dominujú ekosystému a majú výrazný rastový potenciál. Rozdelili sme ich podľa segmentov, aby sme pokryli DeFi, NFT, gaming, infraštruktúru, DAO aj meme coiny. Poďme na to!

DeFi na Solane

Solana DeFi ekosystém (decentralizované financie) zažíva v roku 2025 rozmach. Vďaka rýchlosti siete a nízkym poplatkom tu prekvitajú burzy, pôžičkové protokoly aj staking služby. Medzi najzaujímavejšie DeFi projekty na Solane patria:

  • Raydium – Dlhodobo najväčšia decentralizovaná burza (DEX) na Solane s množstvom trading párov a likvidity​. Raydium nepoľavuje v inováciách – v januári 2025 spustil vlastnú platformu pre perpetuálne futures obchodovanie​. Tie môžu priniesť protokolu výrazné zisky a prilákať traderov. Raydium taktiež plánuje LaunchLab, vlastný launchpad pre nové tokeny​, čím vstupuje do oblasti, kde doteraz kraľoval projekt Pump.fun. Ako líder medzi DEXmi má Raydium často najhlbšiu likviditu v pooloch, čo je veľké plus pre používateľov hľadajúcich najlepšie ceny swapov.
  • Jupiter – Začínal ako DEX agregátor, no dnes z neho vyrástol „všetko v jednom“ DeFi hub na Solane. Jupiter agreguje najlepšie ceny swapov z viacerých búrz, ponúka pokročilé obchodné nástroje (portfólio manažér, terminál) a dokonca pridal perpetuálne kontrakty a launchpad. Agresívne rástol aj vďaka akvizíciám – pohltil napríklad SonarWatch, Coinhall či Solana.FM​. Po opadnutí memecoin mánie začiatkom 2025 sa Jupiter stal najviac zarábajúcim protokolom na Solane s dennými poplatkami nad 2 milióny USD– čo svedčí o obrovskom objeme obchodov cez jeho platformu.
  • Marinade FinanceLiquid staking protokol, ktorý umožňuje stakovať SOL a zároveň udržať likviditu cez token mSOL. Marinade patrí k pilierom Solana DeFi – integruje ho 26 z top 30 Solana protokolov, od pôžičiek po yield farmy. Užívatelia oceňujú, že nemusia SOL zamknúť na dlhé týždne; za stakované SOL dostanú mSOL, ktorý vedia kedykoľvek vymeniť späť. Marinade si zakladá aj na decentralizácii – deleguje stake na vyše 400 validátorov, čím podporuje sieť​. V rámci liquid stakingu je market leader – historicky mal cez 65% podiel na trhu LST (liquid staking tokenov) na Solane​. V roku 2024 oznámil Marinade dokonca plány na DAO a ďalšie decentralizovanie riadenia projektu.
  • Kamino Finance – Nová hviezda medzi pôžičkovými protokolmi na Solane. Po viacerých inováciách a zaváhaniach konkurentov sa Kamino v roku 2025 vypracoval na najväčší lending protokol​. Za rok 2024 mu TVL (Total Value Locked) vyletelo z $200M na vyše $2 miliardy​. Koncom 2024 spustil Kamino Lend V2 – “Vault Layer”, ktorý automatizuje poskytovanie likvidity naprieč trhmi pre optimalizovaný výnos. Unikátnou novinkou je funkcia “Scam Wick Protection” – pokročilý likvidačný engine, ktorý chráni používateľov pred zbytočnými likvidáciami pri náhlych flash crash výkyvoch ceny. Kamino jednoducho priniesol do pôžičiek na Solane svieži vietor a stal sa lídrom, ktorého sa oplatí sledovať.

Okrem vyššie spomenutých projektov nájdeme v Solana DeFi aj množstvo ďalších, napríklad Meteora (nový DEX s inovatívnym market-maker modelom od tímu Jupiter), či Pump.fun – kontroverzný launchpad zameraný na memecoiny, ktorý v roku 2024 zarobil vyše $500 miliónov na poplatkoch, Solana DeFi ekosystém tak pokrýva DEXy, pôžičky, deriváty, staking aj launchpady – všetko, čo moderný krypto nadšenec potrebuje, na rýchlej sieti bez vysokých poplatkov.

NFT projekty na Solane

Solana si od roku 2021 vybudovala povesť populárnej platformy pre NFT kolekcie – vďaka rýchlosti a nízkym nákladom tu vznikli tisíce kolekcií. V roku 2025, po odchode niektorých veľkých mien (DeGods, y00ts) na iné chainy, zažívajú Solana zberatelia renesanciu nových NFT projektov. Tu sú najvýznamnejšie Solana NFT projekty súčasnosti:

  • Mad Lads„Šialení chalani“ od tímu Backpack spôsobili v apríli 2023 ošiaľ a dodnes patria k najväčším NFT na Solane. Ide o kolekciu 10 000 profilových obrázkov (PFP) s unikátnym twistom – sú to xNFTs, teda NFT s vloženým spustiteľným kódom. V praxi to znamená, že napríklad staking Mad Lads je priamo zabudovaný do NFT; držiteľ môže NFT stakovať priamo vo svojej peňaženke Backpack bez potreby externých stránok. Mad Lads si získali komunitu originálnym dizajnom aj technologickou inováciou. Koncom 2024 ich floor price opäť ožila (z ~28 SOL na ~78 SOL) vďaka memecoin hype​. Hoci to stále nedosahuje historické maximum ~229 SOL z decembra 2023, Mad Lads ostávajú najväčšou Solana kolekciou podľa trhovej kapitalizácie a často sa zapájajú do airdropov (napr. PYTH). Navyše, prepojenie s vývojármi Backpack (ktorí napr. kúpili európsku pobočku FTX) dáva tušiť, že o Mad Lads ešte budeme počuť.
  • Solana Monkey Business (SMB) – Legendárna kolekcia 5 000 kreslených opíc, ktorá odštartovala NFT mániu na Solane už v roku 2021. SMB sú považované za blue-chip NFT Solany a symbol komunity. Z týchto pixelových opičiek vzišla dokonca prvá veľká Solana DAO – MonkeDAO, združujúca holderov SMB. MonkeDAO počas rokov financovala rôzne iniciatívy a v roku 2023 dokonca od pôvodných tvorcov odkúpila práva ku kolekcii SMB (čiastka údajne okolo 2 mil. USD). Tým si komunita sama zabezpečila budúcnosť projektu. MonkeDAO zaviedla vlastný token $MONKE a marketplace, čím ukázala, ako sa NFT komunita môže vyvinúť na plnohodnotnú decentralizovanú organizáciu. SMB Gen2 (druhá séria opíc) sa stále dobre obchoduje a spolu s Mad Lads vedú rebríčky objemov na Solane. Aj keď vizuálne ide o „starú školu“ pixel art, SMB majú nezastupiteľné miesto v histórii Solany a ich komunita je veľmi aktívna.
  • Okay Bears – Kolekcia 10 000 medveďov, ktorá v roku 2022 preslávila Solanu po celom svete sloganom „We’re all gonna be OKAY“. Okay Bears boli prvým solana PFP projektom, ktorý dosiahol blue-chip status podobný ethereovým modrým čipom. Ich mint za 1.5 SOL vyniesol 1.5 milióna USD za pár minút, sekundárne predaje explodovali a medvede sa stali tvárou Solana NFT boomu v 2022. Projekt stavil na pozitívnu vibru a silný marketing – partnerstvá s lifestylovými značkami, dokonca spoluprácu s tímom NBA Chicago Bulls. V roku 2025 sú Okay Bears stále aktívne, hoci hype sa prirodzene upokojil. Držia si však ikonický status a ukázali, že aj na Solane môže vzniknúť globálna NFT značka.
  • Tensor – Hoci nejde o NFT kolekciu, zaslúži zmienku ako rýchlo rastúci NFT marketplace na Solane. Tensor začínal v 2023 ako platforma pre pro-traderov NFT s pokročilými grafikmi a order-book štýlom obchodovania. Postupne naberal popularitu ako alternatíva k dominantnému Magic Eden. V roku 2024 zaujal Tensor spoluprácou s MonkeDAO na vlastnom marketplace pre SMB a spustením reward programu (odmeny za trading aktivitu). Dnes patrí medzi top Solana marketplace podľa objemov. Pre používateľov to znamená viac možností, nižšie poplatky a inovatívne funkcie (napr. bulk bidy). Konkurencia Magic Eden vs. Tensor prispela k tomu, že Solana NFT trh je v roku 2025 veľmi dynamický a užívateľsky priateľský. Pre zberateľov a tvorcov je to len dobre – lepšie služby a nové príležitosti.

Samozrejme, solana NFT scéna zahŕňa stovky ďalších projektov – od herných NFT (Aurory, Genopets predmety) cez metaverse pozemky až po umelecké kolekcie. Za zmienku stoja aj Degenerate Ape Academy (DAA) ako historicky prvý „hype“ projekt, Famous Fox Federation (líščia komunita známa utility toolmi) či Claynosaurz (kvalitné 3D NFT postavičky dinosaurov). Dôležité je, že Solana si udržala silnú NFT komunitu a inovuje – napríklad zavedením state compression, čo umožnilo mintovať milióny NFT extrémne lacno. V roku 2025 tak Solana naďalej patrí medzi top blockchainy pre NFT, konkuruje Ethereum čo do počtu aktívnych traderov​ a láka nových tvorcov originálnym prístupom.

Gaming na Solane

Blockchainové hry a metaverzá potrebujú rýchlu a lacnú sieť – a Solana im to poskytuje. Preto nečudo, že mnoho GameFi projektov si vybralo práve Solanu. V roku 2025 už bežia alebo sa chystajú viaceré zaujímavé hry na Solane, od fitness aplikácií až po masívne metaverzy:

  • STEPN – Asi najznámejší move-to-earn projekt vôbec. STEPN odštartoval na Solane začiatkom 2022 a odmenil tisíce ľudí za chodenie a behanie. Stačilo si kúpiť NFT tenisky a zbierať tokeny za pohyb. Tento jednoduchý nápad spôsobil ošiaľ, denne aktívne desiatky tisíc užívateľov behali so STEPN počas hype v 2022. Dnes už ošiaľ opadol, no STEPN stále funguje a má svoju komunitu. Ukázal potenciál Solany pre lifestyle a fitness aplikácie s odmenami. Navyše, projekt získal 4. miesto spomedzi 500+ prihlásených na Solana Ignition Hackathone 2021​, čo mu dalo slušný základ. STEPN tak vydláždil cestu konceptu „move&earn“ – fenoménu, ktorý neskôr napodobnili viaceré appky.
  • Star Atlas – Ambiciózne vesmírne MMO metaverzum budované na Solane. Star Atlas sľubuje obrovskú hernú galaxiu, kde hráči pilotujú lode, ťažia zdroje, bojujú a objavujú – všetko s prepojením na blockchain (aktíva ako lode či pozemky sú NFT). Hra od svojho ohlásenia v 2021 vzbudzuje veľké očakávania najmä u fanúšikov sci-fi. Hoci kompletné MMO je stále vo vývoji, autori postupne vydávajú čiastkové moduly. V 2022 spustili minihru Score (staking lodí) a v 2023 demo modulu Star Atlas: Showroom v Unreal Engine na testovanie lodí v 3D prostredí. V roku 2025 by sme sa mohli dočkať ďalších častí. Projekt má dva tokeny – $ATLAS (herná mena) a $POLIS (governance). Star Atlas je často označovaný za „EVE Online na blockchaine“ a aj keď plná vízia je roky vzdialená, už teraz má okolo seba jednu z najväčších komunít na Solane. Držíme palce, nech sa z tohto vysnívaného metaverza stane realita!
  • Aurory – Krásne spracovaná JRPG hra (japonské RPG) na Solane, ktorá prepája PvE príbeh a PvP súboje. V Aurory hráči preskúmavajú fantasy svet Antik a zbierajú roztomilé príšerky zvané Nefti (podobne ako Pokémoni), ktoré môžu trénovať a používať v bojoch. Hra zaujala už v 2021 svojím umeleckým štýlom a tím získal grant od Solana Foundation. V 2022 spustili demo mód Aurory Tactics a predali 10k Aurorian NFT postáv. V roku 2023–2024 pokračoval vývoj PvE dobrodružstva. Aurory má vlastný token $AURY, ktorý slúži ako mena v hre aj governance token. Ide o jeden z najprominentnejších play-to-earn projektov na Solane a ukážku, že aj komplexná hra môže bežať na blockchaine. Kombinácia roztomilej grafiky a krypto-mechaník robí z Aurory projekt, ktorý si zamilovali gameri aj zberatelia NFT. Plná verzia hry je očakávaná, no už doteraz Aurory dokázalo, že Solana zvládne aj náročnejší herný projekt.
  • Genopets – Prvá move-to-play hra na Solane, ktorá spojila pohyb z reálneho sveta s chovaním digitálneho zvieratka. V Genopets má každý hráč svojho NFT „geno-petíka“, ktorého evolúciu a rast ovplyvňuje tým, koľko krokov nachodí (synchronizácia s fitnes trackermi). Je to akoby Tamagotchi na Solane – čím viac sa hýbeš, tým viac tvoj pet rastie a získava možnosti premeny na vyššie úrovne (evolúcie sú zapísané na blockchaine). Hra využíva dva tokeny: $GENE (governance) a $KI (herná energia). Genopets v podstate premenil fyzickú aktivitu na hru – koncept, ktorý prišiel v čase boomu move-to-earn po úspechu STEPN. Od uvedenia v 2022 si vybudoval stabilnú komunitu hráčov, čo sa hýbu nielen pre zdravie, ale aj pre svojho virtuálneho miláčika. V roku 2025 tím pridal funkcie ako súboje medzi Genopetmi a ďalšie herné prvky, čím sa projekt posúva z jednoduchého fitness trackera bližšie ku komplexnejšej hre. Genopets pekne ilustruje kreativitu solana vývojárov v GameFi segmente.

Okrem vyššie uvedených nájdeme na Solane aj ďalšie hry: napríklad Photo Finish Live (dostihová hra, kde vlastníte a pretekáte s digitálnymi koňmi – veľmi populárna medzi milovníkmi konských dostihov), BR1 Infinite (battle-royale strieľačka s mechanikou pay-per-kill), Mini Royale Nations (FPS bežiaci čiastočne na Solane) či kasínové mini-hry ako Degen Coin Flip. Za zmienku stojí aj trend prepojenia Solany s mobilným hraním – vďaka projektu Solana Mobile Saga (vlastný smartfón a Android ekosystém) je možné pohodlne hrať Web3 hry na mobile s integráciou Solana peňaženky. Celkovo platí, že Solana si v roku 2025 upevnila pozíciu ako blockchain vhodný pre hry – láka vývojárov, ktorí potrebujú rýchle transakcie (či už pri nákupe NFT itemov, alebo on-chain akciách v hre) a nechcú odradiť hráčov vysokými poplatkami. Uvidíme, či niektorá Solana hra prerazí aj do mainstreamu mimo krypto svet – potenciál na to určite majú.

Infraštruktúra na Solane

Silný ekosystém nie je len o aplikáciách pre koncových užívateľov, ale aj o infraštruktúrnych projektoch, ktoré všetko podopierajú. Solana má v roku 2025 množstvo zaujímavej infraštruktúry – od mostov prepájajúcich ju s inými chainmi, cez oracle s dátami z vonkajšieho sveta, až po fyzické siete bežiace priamo na Solane. Kľúčové infra projekty a iniciatívy sú:

  • Wormhole – Hlavný most (bridge) spájajúci Solanu s ostatnými blockchainami. Wormhole umožňuje prevod tokenov medzi Sol, Etherom, BSC a mnohými ďalšími sieťami cez tzv. portály. Hoci most Wormhole zažil v 2022 jeden z najväčších hackov (ukradnutých ~$300M, ktoré však investori dorovnali), udržal si dôveru. Dodnes je najpoužívanejším mostom v Solana ekosystéme s celkovým objemom ~7,3 mld. USD​. Ku koncu 2024 – začiatku 2025 dokonca mosty na Solane zažili boom, keď mesačné objemy vyskočili z ~$1,1 mld v novembri 2024 na $3,2 mld v januári 2025. To ukazuje, že čoraz viac kapitálu prúdi medzi Solanou a inými sieťami – či už ide o presun stablecoinov (USDC je najčastejšie bridgovaný asset​) alebo tokenov ako ETH a BTC do solana verzií. Wormhole neustále vylepšuje bezpečnosť a dokonca buduje generický messaging layer, ktorý môže slúžiť nielen na tokeny, ale aj iné cross-chain funkcie. Konkurenciou mu rastú projekty ako deBridge, ale Wormhole má náskok a podporu veľkých hráčov.
  • Pyth NetworkDecentralizované oracle poskytujúce finančné dáta on-chain. Pyth vznikol na Solane a využíva rýchlosť siete, aby mohol feedovať ceny s vysokou frekvenciou (v priebehu sekúnd). Dáva k dispozícii ceny akcií, komodít, FOREXu aj kryptomien, ktoré poskytujú priamo veľkí trading giganti. Pyth bol navrhnutý tak, aby jeho dáta vedeli využívať aplikácie nielen na Solane, ale aj na iných chainoch – cez tzv. Wormhole messaging dokáže vysielať ceny napr. na Ethereum či Binance Chain. V roku 2025 je Pyth jedným z najvýznamnejších oracle v krypto svete, spolu s Chainlinkom. Mnoho solana aplikácií (DEXy, lending protokoly) sa spolieha na Pyth pre spoľahlivé on-chain ceny. Dokonca sa Pyth zapojil aj do experimentov s tradičnými burzami – napríklad poskytoval živé dáta z akciového trhu na blockchain. Pre Solanu predstavuje Pyth kritickú súčasť infraštruktúry, lebo umožňuje prepojiť reálny finančný svet s on-chain smart kontraktmi.
  • Helium Network – Unikátny príbeh projektu, ktorý migroval na Solanu z vlastného chainu. Helium je decentralizovaná sieť fyzických hotspotov, cez ktoré funguje IoT (Internet of Things) a komunitné 5G pokrytie. V roku 2023 sa komunita Helium rozhodla opustiť svoj pomalý blockchain a celú infra presunúť na Solanu. V apríli 2023 tak bolo takmer milión hotspotov vytvorených ako NFT na Solane (využitím state compression pre úsporu miesta). Bola to jedna z najväčších migrácií v histórii – Helium teraz využíva rýchlosť Solany na spracovanie mikrotransakcií (napr. odmeňovanie hotspotov) a ukladá svoj obrovský set dát v Solana ekosystéme. Helium má cez 900-tisíc hotspotov globálne a je najväčšou decentralizovanou sieťou pre IoT zariadenia. Pre Solanu to znamenalo príchod tzv. DePIN (Decentralized Physical Infrastructure Networks) segmentu – reálne fyzické siete bežiace na blockchaine. Úspech Helia možno inšpiruje aj ďalšie DePIN projekty (napr. Hivemapper – decentralizované mapy, už tiež funguje na Solane). Je fascinujúce vidieť, ako Solana neslúži len na „internetové peniaze“, ale aj na podporu reálnych fyzických služieb ako telekomunikácie.
  • Phantom & Solana Mobile – Už spomínaná peňaženka Phantom je infraštruktúrnou bránou do Solana sveta pre státisíce používateľov. Ako “MetaMask Solany” umožňuje pohodlnú správu SOL a tokenov, staking, NFT a integruje swapy priamo v appke. Jej úspech v AppStore ukazuje, že Solana má šancu preraziť aj medzi bežnými užívateľmi mobilov. V apríli 2023 navyše Solana Labs predstavili Solana Saga – vlastný smartphone optimalizovaný pre krypto a Solana dApps. Saga beží na Androide, má zabudovanú seed vault bezpečnostnú čipovú sadu a ekosystém Solana Mobile Stack. Hoci ide o experiment na poli hardvéru, Saga posúva hranice – umožňuje napríklad mobilné mintovanie NFT jedným klikom či hranie blockchain hier bez komplikácií. Do roku 2025 sa Saga stala obľúbenou najmä u solana nadšencov a vývojárov, ktorí testujú nové mobilné use-casy. Kombinácia Phantom + Saga znamená, že Solana vsádza na mobilnú budúcnosť Web3. Infraštruktúra tak zahŕňa nielen softvér a siete, ale aj fyzické zariadenia pre používateľov.

Samozrejme, infraštruktúrnych kúskov je ešte viac: Metaplex (protokol a štandard pre Solana NFT, vrátane známeho Candy Machine minteru), Solana Name Service (SNS) od Bonfida (ekvivalent Ethereum Name Service, umožňuje .sol domény ako používateľské mená), RPC poskytovatelia ako Triton, Indexery a analytické nástroje (Solana Beach, Solscan) či vývojárske frameworky (Anchor od Coral). Za zmienku stojí aj Jito Labs – riešenia pre MEV na Solane a vlastný klient pre validátorov zameraný na vyššiu rýchlosť a efektivitu. To všetko tvorí robustnú kostru, vďaka ktorej môžu vyššie spomínané DeFi, NFT či gaming aplikácie hladko bežať. Solana ekosystém v roku 2025 už nie je centralizovaný okolo jedného tímu – je to pestrá sieť nezávislých projektov, ktoré spolupracujú a konkurujú zároveň, čím sieť posúvajú vpred.

DAO na Solane

Decentralizované autonómne organizácie (DAO) sú dnes bežnou súčasťou kryptosveta a Solana nie je výnimkou. Mnohé projekty na Solane riadi komunita cez DAO – či už ide o správu pokladnice, hlasovanie o updatoch protokolu alebo komunitné iniciatívy. Ako teda vyzerá DAO scéna na Solane v roku 2025?

  • MonkeDAO – Prvá a najznámejšia Solana komunitná DAO, ktorá vznikla okolo holderov NFT kolekcie Solana Monkey Business. MonkeDAO ukázala silu NFT komunity – od roku 2021 organizovala eventy, odmeny pre členov, a nakoniec ako sme spomenuli, získala úplnú kontrolu nad projektom SMB odkúpením IP. Má prepracovanú štruktúru riadenia, vlastný token $MONKE a dokonca spustila vlastné platformy ako Banana Shop (lojalitný program) a Tensor-powered marketplace pre SMB​. Je to ukážkový príklad, ako sa fanúšikovská komunita zmenila na fungujúcu DAO s transparentným rozhodovaním a ekonomikou. MonkeDAO tak nastavila latku pre ďalšie NFT komunity a ich DAO.
  • Solana Realms (SPL Governance) – Akýsi „oficiálny“ nástroj a framework na vytváranie DAO na Solane. Realms (realms.today) je webová platforma od Spl Governance programu, kde môže ktorákoľvek komunita na Solane vytvoriť DAO, spravovať členstvo (na základe tokenov či NFT) a nechať hlasovať o návrhoch. Používajú ho desiatky projektov – od protokolov ako Marinade či Solend na governance rozhodnutia, až po komunitné DAO ako práve MonkeDAO. V októbri 2024 sa Realms osamostatnil od Solana Labs a stal sa komunitným projektom, čo ešte viac podčiarkuje decentralizáciu. Realms zjednodušuje účasť v DAO – stačí prepojiť peňaženku a hneď hlasovať, žiadne zložité on-chain transakcie. Vďaka nemu Solana DAO prekonali mnohé prekážky a bežný používateľ sa vie zapojiť do správy projektov, ktoré používa.
  • Governance tokeny a DAO protokoly – Takmer každý väčší Solana projekt má svoj token, s ktorým prichádza aj určitá forma DAO. Napríklad Marinade má token MNDE a zaviedol DAO na riadenie parametrov (napr. poplatky, delegačná stratégia). Mango Markets (DEX pre margin trading) mal Mango DAO – ktoré však zažilo unikátnu situáciu, keď hacker po vyprázdnení pokladnice cez hack hlasoval za uzavretie „mieru“ sám so sebou pomocou nakúpených MNGO tokenov. Táto kontroverzia v 2022 poukázala aj na tienisté stránky DAO, no komunita sa z nej poučila. Ďalšie príklady: UXD Protocol (algoritmický stablecoin na Solane) má DAO držiteľov tokenu UXP, Solana Foundation experimentuje s delegate council modelmi pre granty, a pod. Rovnako DeGods mali svoju DeDAO, ktorá rozhodovala napríklad o migrácii projektu na Ethereum – ukázali tak, že aj nepopulárne kroky sa dajú urobiť s komunitným konsenzom.
  • Nástroje pre DAO – Na Solane vznikli aj služby zamerané priamo na DAO. Spomeňme Squads – multisig a treasury management nástroj, ktorým prechádza vyše $600M aktív DAO tímov (Pyth, Orca, atď.). Squads umožňuje bezpečne spravovať treasury cez viacnásobné schvaľovanie transakcií a stal sa štandardom (Solana ekvivalent Gnosis Safe). Ďalším je DAOs.fun – platforma na tvorbu investičných DAO s právnymi nastaveniami, či TRES Finance – pokročilý nástroj na účtovníctvo a reporting pre krypto pokladnice DAO​. Tieto „meta-projekty“ pomáhajú DAO na Solane rásť a profesionalizovať sa. Vďaka nim už DAO nie je len nejaký chat na Discorde, ale naozaj funkčná organizácia s rozpočtom a pravidlami.

Celkovo, Solana možno nie je prvá, čo človeka napadne pri slove DAO (Ethereum má daleko viac DAO projektov), ale DAO kultúra tu pevne zakorenila. Každý, kto drží solana tokeny či NFT sa môže stať členom niektorej DAO a ovplyvňovať smerovanie projektu. A či už ide o správu likvidity v DeFi protokole, alebo organizovanie zrazu NFT komunity, decentralizované riadenie dáva používateľom Solany pocit spoluvlastníctva. V roku 2025 uvidíme, ako sa tieto DAO ďalej vyvinú – možno budú spravovať ešte väčšie rozpočty, možno sa prepoja s reálnymi firmami, alebo budú riešiť zložité otázky (napr. financovanie vývoja core infra). Každopádne, Solana má našliapnuté k veľmi zaujímavému DAO ekosystému.

Meme coiny na Solane

Čo by to bol za krypto ekosystém bez trošky zábavy? 😊 Meme coiny – špekulatívne tokeny inšpirované internetovými meme – si našli cestu aj na Solanu. A nielen to, Solana sa koncom roka 2024 stala priamo epicentrom novej memecoin horúčky. Vďaka lacným poplatkom sa tu dá spustiť coin „zo srandy“ doslova za pár centov, čo prilákalo vlnu kreativity aj hazardu. Ktoré meme coiny kraľujú Solane?

  • BONK – Prvý veľký solana memecoin, štartujúci psiu token mániu. BONK je dogecoin inšpirovaný token so psíkom Shiba Inu, spustený komunitou okolo Vianoc 2022 ako darček pre Solana komunitu. 50% zásoby BONK bolo zadarmo rozdaných Solana užívateľom a projekt si získal sympatie ako “coin pre ľudí, od ľudí”. Začiatkom 2023 jeho cena vyletela raketovo nahor, čím aspoň na chvíľu vrátila dôveru do ekosystému po páde FTX. Hoci potom opäť klesla, v závere 2024 prišla druhá vlna: BONK dosiahol trhovú kapitalizáciu až $4,66 miliardy na vrchole hype! Následne spadol o 85%, no začiatkom 2025 opäť ožil a drží si okolo $1 miliardy market cap. Patrí tak medzi najväčšie memecoiny vôbec (popri Doge či Shiba). Komunita okolo BONK dokonca buduje vlastný DEX (BonkSwap) a NFT kolekcie. BONK ukázal, že Solana vie vytvoriť meme coin, čo konkuruje aj veľkým hráčom a priniesol späť trochu zábavy a optimizmu.
  • Samoyedcoin (SAMO)Prvý solana dog coin z roku 2021, pomenovaný po roztomilom psovi Samoyed, maskotovi Solany. Samoyedcoin vznikol s cieľom „onboardovať“ nových užívateľov do Solana ekosystému – skrátka byť zábavnou vstupnou bránou. Počas bullrunu 2021 sa SAMO slušne zhodnotil a vytvoril aktívnu komunitu (Samo Army). Hoci neskôr upadol do úzadia, tím na ňom ďalej pracuje – 2024 nazvali “Year of SAMO” a spustili nové iniciatívy. Stále platí, že SAMO je najväčší „dog coin“ na Solane po BONK a má imidž akéhosi solana maskota (často ho prirovnávajú k Dogecoinu na Solane). Pre investorov slúži ako pripomienka zlatých čias 2021 a pre nováčikov ako hravý úvod do používania Solany (vraj ak vieš kúpiť SAMO, zvládneš všetko!). Do roku 2025 vstupuje Samoyedcoin s cenou okolo pár stotín dolára a otázkou, či ešte niekedy zažiari tak ako kedysi.
  • PENGUOficiálny memecoin slávnej NFT kolekcie Pudgy Penguins, paradoxne vydaný na Solane namiesto Etherea. Koncom 2024 sa stalo, že známe ethereum NFT projekty (ako Pudgy Penguins či Azuki) začali vydávať svoje zábavné tokeny práve na Solana – prilákali ich rýchle swapy a nadšená komunita. PENGU coin od Pudgy Penguins tak spustil na Solane vlnu záujmu nielen od domácich, ale aj od ethereum zberateľov. Na pár týždňov ovládol Twitter mémami spájajúcimi tučniaky a Solanu. Hoci išlo skôr o marketingový ťah a PENGU nemá veľkú utilitu, pekne ilustruje priestor Solany pre cross-chain zábavu – že u nás si môžu zalistovať token aj projekty z iných sietí a stretnú sa s hladným publikom. Popri PENGU zažili úspech aj recesistické coiny ako TRUMP (špekulatívny token so sarkastickým odkazom na ex-prezidenta), či všemožné vtipné názvy ako MOON, WOOF, atď. Niektoré priniesli zisky, iné spľasli – klasický memecoin svet.

Treba zdôrazniť, že meme coiny sú vysoko rizikové a volatilné. Na Solane sa rodia a zanikajú doslova zo dňa na deň. No nemožno im uprieť, že prinášajú do ekosystému energiu, aktivitu a často aj nové používateľské peňaženky (ľudia prídu len kvôli nim). Solana sa v memecoin boome konca 2024 profilovala ako go-to sieť – jednak kvôli nízkym poplatkom (na Eth by malé coiny zhltli gas za tisíce dolárov), a tiež kvôli kultúre rýchlych decentralizovaných búrz a nadšencov, ktorí radi špekulujú. Projekty ako Pump.fun tomu napomohli – umožnili jednoducho mintovať a launchnúť nový token každému, kto mal nápad na meme (za čo si, pravda, stihli zarobiť pekný balík – spomínaných $500M na poplatkoch za 2024). V roku 2025 sa memecoin horúčka trochu upokojila, ale mnohí špekulanti čakajú na ďalšiu príležitosť. Možno príde ďalší BONK? Alebo úplne nový fenomén? Isté je, že Solana zostane ihriskom pre krypto memes – a to je dobre, lebo aj zábavná stránka krypto sveta má svoje čaro.

Záver

Vidíme etablované projekty, ktoré prekonali prekážky a inovujú, vidíme nové hviezdy ako Jupiter, Kamino či Mad Lads, ktoré posúvajú hranice možností, a takisto úplne originálne využitia – od fyzických sietí Helium po mobilné krypto vďaka Saga telefónu. Solana si prešla svojím „kryptozimovým“ očistcom a zdá sa, že to najsilnejšie a najkvalitnejšie v jej ekosystéme pretrvalo. Naopak, objavili sa nové segmenty rastu ako DePIN, restaking (projekt Solayer napr. prináša koncept Eth EigenLayer na Solanu), či agregácia liquid staking tokenov (Sanctum dosiahol $1B TVL v LST pooloch​). To všetko naznačuje, že Solana zďaleka nepovedala posledné slovo.

Čo môžeme očakávať ďalej? S príchodom očakávaného Firedancer upgradu môže Solana dosiahnuť ešte vyššiu priepustnosť a stabilitu. To môže prilákať inštitucionálny kapitál a ešte viac developerov. Už teraz sa o Solane hovorí v súvislosti s inštitucionálnym obchodovaním (napr. decentralizované order-book burzy ako Phoenix), svoj záujem naznačujú aj TradFi firmy. Tiež môžeme sledovať, ako si Solana vedie v konkurencii L2 riešení na Ethereum – či dokáže ponúknuť lepší user experience pre masy. Fakt, že Phantom boduje v App Store a Saga prináša krypto do telefónov, je dobrým znamením. Solana cieli na bežných užívateľov, nielen krypto gejmerov.

Na záver možno povedať, že rok 2025 by mohol byť pre Solanu prelomový. Projekty, ktoré sme predstavili – či už DeFi protokoly, NFT kolekcie, hry, infra alebo meme coiny – všetky dokopy tvoria pestrý, dynamický ekosystém. Solana má potenciál rásť, a ak si udrží technický náskok a podporu komunity, môže ďalej konkurovať aj väčším blockchainom. Nezabúdajme, že v krypto svete sa veci menia rýchlo. To, čo je top dnes, môže zajtra vystriedať iná novinka. Preto sa oplatí byť v obraze: preskúmajte spomínané projekty, vyskúšajte si solana aplikácie na vlastnej koži (stačí stiahnuť Phantom a pár desiatok dolárov v SOL na začiatok) a zapojte sa do komunít. Možno objavíte ďalší skrytý klenot Solana ekosystému – alebo sa sami stanete súčasťou niektorej DAO či beta testerom novej hry.

Solana v roku 2025 žije a má našliapnuté vysoko. Nech už ste fanúšik DeFi výnosov, vášnivý zberateľ JPEG obrázkov, gamer, alebo len radi stakujete a držíte SOL – Solana ponúka niečo pre každého. Budeme s napätím sledovať, kam sa tento ekosystém posunie v ďalších mesiacoch a rokoch. A ako vždy – DYOR (Do Your Own Research), zapojte sa do diania a hlavne si to užite. Vidíme sa na Solane!

Páčil sa ti článok?

Pozvať na kávu Poslať satoshi